Junior Honour Roll

Presidents

1972-1977 Abe Isaacs       
1978 Keith Rosengarten  
1979 Nathan Frydman  
1980-1985 Maurice Ashkenazy  
1986 Harry Pakin  
1987-1989 Harry Lewski  
1990-1993 Alan Jankie  
1994-1997 Phil Lewis  
1998-2000 Brandon Givoni  
2001-2004 David Pinkus  
2005-2006 Ralph Wollner  
2007-2010 Paul Shnider  
2011-2012 Mark Davis  
2012 Onwards    Dan Antman  
     
     
     

Life Members

1990
 
Julien Velleman
Abe Isaacs
1991 Michael Isaacs
1993

Maurice Ashkenazy
Jack Chaprot
1994

Jack Hoppe
David Landau
1995


Howard Epstein
Harry Lewski
Errol Kaplan
1997

Alan Jankie
Mark Zuker
Phil Lewis
1999

Reuben Benkel
Bill Lewski
2000 Peter 'Rocky' Rockman
2001 Brandon Givoni
Deon Givoni
2002 Peter Thurin
2003 Michael Karp
2004 David Pinkus
2005 Rod Nissen
2006 Paul Shnider
2007 Graeme LeBransky
2010

Mark Mitchell
Andrew Shenker
2013         Anthony LeBransky

Premiers

Year
 
Winner
 
1974 U10 CDJFL
1975 U15 Spartan League
1976 U15 Spartan League
1977 U15 Spartan League
1983

U10 JSFA
U11 CDJFL
1984 U11 JSFA
1986

U11 CDJFL
U13 CDJFL
1988 U13 MSJFL
1990 U14 MSJFL
1991 U15 MSJFL
1994 U14 MSJFL
1995

U13 Comets MSJFL
U15 MSJFL
1998

U12 Comets MSJFL
U14 MSJFL
1999 U14 MSJFL
2000 U14 MSJFL
2001 U14 MSJFL
2002 U14 MSJFL
2003 U13 Comets MSJFL
2005 U11 MSJFL
2007


U9 Jets MSJFL
U14 MSJFL
U17 MSJFL
2008

U11 Jets MSJFL
U12 Comets MSJFL
2009

U11 Jets MSJFL
U16 MSJFL
2010 U12 MSJFL
2011


U10 Stars MSJFL LP
U12 Jets MSJFL
U17 MSJFL
2012


U9 Stars SMJFL LP
U10 Comets SMJFL LP
U10 Jets SMJFL LP
2013

U9 Stars SMJFL LP
U16 SMJFL
2014          

U9 Jets SMJFL LP
U13 Comets SMJFL
2015

U14 Comets SMJFL
U16s SMJFL
2016

U11 Comets SMJFL
U13 Jets SMJFL

Club Champions

Graeme Le Bransky Club Champion Award

Awarded in honour of Graeme Le Bransky who was one of the founding members of the Club to the player most deserving as Club Champion.

Year 

Winner

1974              Gary Velleman
1975 Stewart Baron
1976 Stewart Baron
1977 Gary Sekler
1978 Leon Burstin
1979 Gary Velleman
1980 Martin Halphin
1981 Martin Halphin
1982 Martin Halphin
1983 Phillip Goldberg
1984 Phillip Goldberg
1985 Phillip Goldberg
1986 Phillip Goldberg
1987

Phillip Goldberg
Ricky Hartman
1988 Danny Rosen
1989 Ari Singer
1990 Paul Zaltsberg
1991 Paul Zaltsberg
1992 Elliot Raleigh
1993 Jason Rapke
1994 Ari Lewski
1995


Darren Sutton
Jeremy Dukes
Joel Sloane
1996 Ari Lewski
1997 Ari Lewski
1998 Elliot Janover
1999 Clinton Yudelman
2000 Grant Lewis
2001 Daniel Markov
2002 Corey Jankie
2003 Corey Jankie
2004 Corey Jankie
2005 Daniel Freed
2006 Dean Wollner
2007 Warren Steinberg
2008 Nick Lewis
2009 Nick Lewis
2010 Ashley Krakauer
2011 Mendy Mochkin
2012 Michael Rechtman
2013 Benjamin Michelson
2014 Benjamin Michelson
2015 Levi Teleshevsky
2016 Ward Williams

Ward Williams Club Champion

2016 Club Champion, Ward Williams

Presidents Trophy

Maurie Askenazy Memorial President's Trophy

Awarded in memory of Maurie Askenazy who passed away in 2011. Maurie was instrumental in setting up the junior club back in 1974. He worked tirelessly for the junior football club over many years and this award is in recognition of his work to make the junior club what it is today. This award is presented by the Club President to a significant contributor to the club over the course of the season.


Year 

Winner

2011

Jeff Wise

2012              

Antony Klooger

2013

John Deane

2014

David La Sala

2015

Jack Chrapot

2016 John Deane

John Deane Presidents Trophy

2016 Presidents Trophy winner, John Deane

Best Club Administrator

Kurt Defris Memorial Trophy

Presented for Outstanding Service to the club by an official. It is named after Mr Kurt Defris who was the founding father of the Hakoah movement in Australia.

Year Winner
1983 Sheldon Barnett
1984 H. Epstein
1985 S. Epstein
1986 Jack Hoppe
1987 David Landau
1988 D. Janover
  Sheldon Barnett
  Stan Duzenman
1989 L. Bloom
1990 Alan Jankie
1991 Mark Zuker
1992 Peter Rockman
1993 Phil Lewis
1994 Joe Borensztaj
1995 Bill Lewski
1996 Brendon Givoni
1997 Michael Karp
1998 Ruben Benkel
1999 Deon Givoni
2000 Peter Thurin
2001 Nigel Markov
2002 Paul Shnider
2003 Ralph Wollner
2004 Jeff Hyams
2005 Mark Mitchell
2006 Paul Shnider
2007 Andrew Shenker
2008 Mark Davis
2009 Mark Mitchell
2010 Michael Ludski
2011 Harry Jacobs
2012 John Deane
2013 Ron Cohen
2014 David Zivin
2015 Danny Ehrlich
2016 Jonathan Klein

Jonathan Klein Club Administrator

2016 Best Club Administrator Award Winner, Jonathan Klein

 

Outstanding Service

Eli Peters & Stephen Rose Memorial Award

Awarded in memory of two fine young club members who were tragically killed in a car accident. Eli and Stephen were proud members of our club and this trophy is presented to a player of the club for Outstanding Service.

Year Winner
1987 Danny Amzalak
1988 Marcus Chrapot
1989 Dean Janover
1990 Benjamin Gelbart
1991 Mark Lust
1992 Arik Singer
1993 David Gelbart
1994 Aaron Ben Simon
1995 Matthew Goldman
1996 Elliot Raleigh
1997 Brett Lewis
1998 Leigh Fetter
  Zak Lewski
1999 Josh Gotlieb
2001 Jamie Thurin
2002 Mark Chester
2003 Adam Pinkus
2004 Joshua Kesternberg
  Anders Simon
2005 Joshua Lipshutz
2006 Brett Weiner
2007 Bradley Caplan
2008 Timmy Freed
2009 Mark Shnider
2010 Myles Miller
2011 Nathan Zielinski
2012 Anthony LeBransky
  Barry Broons
2013 Jodie and Andrew Hymans
2014 Daniel Antman
2015 Andrew Zielinski
2016 Leigh Goldberg

Andrew Zielinski Outstanding Service

2015 Outstanding Service Award Winner, Andrew Zielinski

Most Improved

Abe Isaacs Memorial Shield

Awarded in memory of the late Abe Isaacs, who was one of the founding members of the club and was the club's first life member. It is awarded to the Most Impoved team or player of the year.

Year  Winner
 1993  U14s
 1994  U14s
 1995  U13 Jets
 1996  U15s
 1998  U12 Comets
 1999  U15s
 2000  U14s
 2001  U14s
 2002  U14s
 2003  U13 Jets
 2004  U13 Jets
 2005  U14 Comets
 2006  U14 Comets
 2007  U14s
 2008  U12 Comets
 2009  David Zulman
 2010  Benjamin Jones
 2011  Benjamin Faiman
 2012  Bradley Carp
 2013  Nochum Paltiel
 2014  Toby Lipton
 2015  Aaron Bryer
 2016  Lior Smart

Lior Smart Most Improved

2016 Most Improved Award Winner, Lior Smart

Outstanding Achiever

Pratt Foundation Outstanding Achiever

Awarded to an individual or team that through their achievement embodies the spirit of the Ajax Junior Football Club.

Year Winner
1998 Jason Lewis
1999 Under 14s
2000 Under 16s
2001 David Blusztein
2002 Under 12 Comets
2003 Under 13 Comets
2004 Under 17s
2005 Daniel Halperin
2006 Brett Joffe
2007 Nicholas Lewis
2008 Josh Ludski
2009 Jarryd Ludski
2010 Zev Aron
2011 Ashley Krakauer
2012 Theodore Rosenthal
2013 Dean Spilkin
2014 Nicolas Taranto
2015 Kane Nissenbaum
2016 Ryley Michelson

Ryley Michelson Outstanding Achievement

2016 Outstanding Achievement Award Winner, Ryley Michelson

Most Courageous

Dale Measy Memorial Trophy

Dedicated to the memory of Dale who played with the club from 1993 to 2000, and tragically passed away in early 2001. He was truely a courageous footballer and fittingly this trophy is awarded to the club's Most Courageous player.

Year Winner
2001 Geoffrey Measy
2002 Tynan Putt
2003 Daniel Freed
2004 Joshua Smith
2005 Justin Joffe
2006 Jacob Kingston
2007 Michael Selzer
2008 Ryan Dean
2009 Alan Lewis
2010 Ward Williams
2011 Dean Rotenberg
2012 Jonah Wise
2013 Noam Marom
2014 Levi Teleshevsky
2015 Brody Velleman
2016 Toby Sheezel

Toby Sheezel Most Courageous

2016 Most Courageous Award Winner, Toby Sheezel


Commitment to the Club

Eddie Malinek Memorial Trophy

Dedicated to the memory of Eddie Malinek who tragically passed away in 2005. Eddie played over 100 games as a junior and later came back as an assistant coach for U9-U13 teams. This award recognises Outstanding Committment to the club.

Year Winner
2006 Earle Orenstein
2007 Nathan Caplan
2008 Antony Klooger
2009 Steve & Adam Sacks
2010 Debbie, Jeff & Ash Shenker
2011 Nick Bancroft
2012 David Michelson
2013 Rod Nirens
2014 Adam Rosham
2015 Tony Beaconsfield
2016 Tim Bursztyn

Tim Bursztyn Commitment Award

2016 Commitment to the Club Award Winner, Tim Bursztyn


Coaches Award

George Halphen Memorial Award

This award is named after George Halphen who was a dedicated junior coach at our club in the early 1980s.  During his coaching tenure, George inspired his players by invoking real life comparisons with courage, commitment, focus and dedication and left a lasting impression on them.  This award is given to an outstanding junior coach.

Year Winner
2013 Jarryd Ludski
2014 Dylan Rothschild
2015 Anthony Elbaum
2016 Dean Sheezel &
Jason Wrobel

Dean Sheezel Jason Wrobel Outstanding Junior Coach

2016 Outstanding Junior Coach Award Winners, Dean Sheezel and Jason Wrobel

Encouragement Award

AJAX Senior Football Club Encouragement Award

The AJAX Senior Football Club Encouragement Award and is given by the Senior Football Club to a junior player who is considered to possess suitable attributes for progression from the juniors.

Year Winner
2013 Jesse Velleman
2014 Josh Baron
2015 Benjamin Michelson
2016 Jacob Teperman

Jacob Teperman Senior FC Encoragement Award

2016 AJAX Senior Football Club Encouragement Award Winner, Jacob Teperman


 

Senior Best & Fairest

Darren Bendel Memorial Trophy

Awarded in memory of a great club member, Darren played his last season in 1989 as captain of the Under 16 side. Darren passed away in 1991 and the most senior team's Best and Fairest Award is presented in his memory.

Year Winner                     
1993 David Gelbart
1994 Aaron Ben Simon
1995 Matthew Goldman       
1996 Brett Lewis
1997 Aaron Korbl
1998 Jeremy Dukes
1999 Adrian Lewis
2000 Gary Blieden
2001 Adam Porat
2002 Tynan Putt
2003 Craig Sher
2004 Joshua Dorevitch
  Marc Unger
2005 Daniel Freed
2006 Nadav Harel
2007 Warren Steinberg
2008 Josh Ludski
2009 Eyal Lang
2010 Jarryd Ludski
2011 Mendy Mochkin
2012 Michael Rechtman

Under 13 Best & Fairest Combined

Nathan Hofbauer Memorial Award

Dedicated to the memory of Nathan, who played with the club from 1982 until 1987 when he played in the Under 13 team. Nathan passed away at the age of 15 in 1991 and the Under 13 Best and Fairest Award is presented in his memory.

Year Winner
1990 Paul Zaltsberg
  David Gelbart
1991 Aaron Ben Simon
1992 Bradley Davis
1993 Darren Sutton
  Michael Klinger
1994 Brett Lewis
  Eliot Goldstone
1995 Jeremy Dukes
  Joel Sloane
1996 Ari Lewski
  Dvir Henzel
1997 Jarrod Raleigh
  Joshua Givoni
  Lawrence Miller
1998 Leigh Krafchek
  Ryan Kagan
1999 Mark Chester
  Sam Bruce
2000 Daniel Markov
  Michael Herscu
2001 Corey Jankie
2002 Samuel Friede
2003 Ben Rosenberg
  Nadav Harel
2004 Ryan Dean
  Justin Joffe
2005 Daniel Jones
  Justin Lewis
2006 Noah Keddie
  Jarryd Ludski
2007 Jarrod Nankin
2008 Not Awarded
2009 Not Awarded
2010 Not Awarded

100 Game Club

100 Game Club

List of the current players who have achieved 100 games for the AJAX Junior Football Club.

Note: Number of games is correct to the end of the 2016 season.

Games Name
135 Matthew Lincoln
135 Campbell Hymans
126 Ryley Michelson
123 Gideon Wise
118 Samuel Jacobs
118 Aron La Sala
114 Brandon Efron
112 Matthew Hendel
111 Jason Nirens
110 Jackson Kalb
109 Ethan Siegel
109 Kai Gold
107 Jack Herskope
107 Benjamin Krongold
107 Brendan Cohen
105 Bradley Antman
105 Corey Zielinski
103 Ward Williams
103 Jesse Jankelowitz

Senior Results - September 11 (U19s GF)

SENIORS v 


RESERVES v

THIRDS


UNDER 19sOld Haileybury

5-5-35 to 7-12-54

JACKETTES v 


 
Click Team Name for Full Match Details

Senior Fixture 2016

SENIORS v

RESERVES v 

THIRDS v


UNDER 19sv

JACKETTES v

Click Team Name for Full Match Details

 

 

Junior Update

2017 Training Schedule

Note: Training will take place at Princes Park Oval 3 & 4 (Dover St, Caulfield South).

U17s- Wednesdays, 6:45-8:00pm, Oval 4
U16s - Thursdays, 6:45-8:00pm, Oval 3
U15s - Wednesdays, 6:45-8:00pm, Oval 4
U14s - Wednesdays, 6:45-8:00pm, Oval 3
U13s - Wednesdays, 6:45-8:00pm, Oval 3
U12s - Wednesdays, 5:15-6:30pm, Oval 4
U11s - Wednesdays, 5:15-6:30pm, Oval 3
U10s - Wednesdays, 5:15-6:30pm, Oval 3
U9s - Thursdays, 5:15-6:30pm, Oval 3
U8s - Thursdays, 5:15-6:30pm, Oval 3

Junior Fixture - Round 6 - May 28

For the full round fixture details, click here.

2017 Leading Club Goal Kickers

(After Round 5)

13-Benjamin Spark (U14 Comets)
12-Harry Sheezel (U13 Comets)
10-Campbell Hymans (U17 Comets)

9-Ryley Michelson (U17 Comets)
9-Ward Williams (U17 Comets)
8-Bailey Nussbaum (U11 Comets)
8-Jonah Faigen (U12 Comets)
8-Lucas Weeden (U15 Comets)

8-Nicolas Zuker (U15 Jets)
8-Corey Zielinski (U17 Comets)
7-Brett Jacobs (U14 Comets)
7-Jamie Rajch (U14 Comets)
7-Jeremy Deane (U15 Comets)
7-Zac Davis (U15 Jets)

Note: U8, U9 and U10 players are not listed as per league instructions.

Goal Kickers of the Week

Benjamin Spark (U14 Comets) - 4 goals

Upcoming Milestones

For upcoming milestones click here

Latest Tweets

Our Instagram feed


Brilliant Instajoom

Error! You have not created Access Token in Brilliant Instajoom Component. Please go there and follow instructions. It is very easy! :)